poniedziałek, 22 lutego 2016

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii (audycja)

Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
Świętowit ze Zbrucza


– Zachowane relacje o religii pogańskiej są bardzo mało obiektywne – zauważył archeolog dr Wojciech Wróblewski. – Znamy imiona bóstw, wiemy mniej więcej, czemu patronowały, ale w tekstach brak informacji o hierarchii tych bogów. Po drugie: bóstwa te występowały w różnych rejonach słowiańszczyzny. Po trzecie: relacje były spisywane w różnym czasie – tłumaczył.

Co jednak najważniejsze, relacje te spisywane były zawsze przez ludzi związanych z religią chrześcijańską, bez wątpienia nieprzychylnych bogom pogańskim. Chrześcijaństwo jednak nigdy nie mogło wyplenić wszystkich wcześniejszych tradycji. Co więcej, chętnie włączało je we własne obyczaje.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tych właśnie śladach pogaństwa w kulturze chrześcijańskiej: od święconki i daty Bożego Narodzenia, przez postać św. Mikołaja i przesądy związane z czarnym kotem, aż do polskiej ludowej gościnności.

Audycji można posłuchać tutaj:


***
Tytuł audycji: Mikrokosmosy
Przygotowali: Justyna Piernik i Kamil Radomski
Goście: dr Wojciech Wróblewski (archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Tomasz Sawicki (wicedyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego), Maciej Kuźniewski i Mirosław Dudko (Grupa Widowisk Historycznych Comes)
Data emisji: 21.02.2015
Godzina emisji: 12.00


Autor: mc/bchBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza