wtorek, 11 listopada 2014

Wskrześmy Lubomię - zbiórka społeczna na badania archeologiczne

Stowarzyszenie miłośników historii Golęszyczanie z Lubomii na portalu PolakPotrafi.pl zbiera na badania archeologiczne.


- Naszym celem jest zebranie funduszy na nieinwazyjne badanie georadarowe terenu wczesnośredniowiecznego grodziska Golęszyczan (Golęszyców), znajdującego się w Lubomi. Dzięki tym badaniom zyskamy dokładny wgląd w rozlokowanie zabudowań grodu, ich wielkość i ilość. Dzięki nowoczesnej technice będziemy mogli zorganizować  wirtualny spacer i przenieść się w czasie do IX w., by zajrzeć w każdy kąt wszystkich golęszyckich chat w Lubomi - piszą.

źródło: http://www.nowiny.pl/ 


Golęszyczanie to stowarzyszenie miłośników historii a zwłaszcza wczesnego średniowiecza. Jako główne cele postawiliśmy sobie szerzenie wiedzy na temat tego właśnie okresu naszej historii. Wydaje nam się, iż jest on bardzo pobieżne traktowany przez nauczycieli na skutek czego więcej wiemy o początkach Grecji czy Rzymu niż o naszych własnych. My chcemy to zmienić.


Naszym aktualnym celem jest zebranie funduszy na nieinwazyjne badanie archeologiczne terenu wczesnośredniowiecznego grodziska Golęszyczan (Golęszyców), znajdującego się w Lubomi (powiat wodzisławski, województwo śląskie).


Co najistotniejsze i co myślę najbardziej Państwa zainteresuje środki chcemy zebrać poprzez zbiórkę społeczną!!!


Właśnie rozpoczęliśmy działanie na PolakPotrafi.pl pod hasłem „Wskrześmy Lubomię” 
Dzięki Państwa zainteresowaniu i publikacją, więcej osób może dowiedzieć się o naszej akcji a co za tym idzie, zakończyć się ona może sukcesem.


Dzięki tym badaniom zyskamy dokładny wgląd w rozlokowanie zabudowań grodu, ich wielkość i ilość. Dzięki nowoczesnej technice będziemy mogli zorganizować  wirtualny spacer i przenieść się w czasie do IX w., by zajrzeć w każdy kąt wszystkich golęszyckich chat w Lubomi.


Najpotężniejsze Grodzisko Gołężyców znajduje się w Lubomi 
w powiecie wodzisławskim.
Fragment grodziska od strony zachodniej.

Jako, że nikt z naszego stowarzyszenia nie posiada odpowiedniego wykształcenia i sprzętu niezbędnego do takich zaawansowanych badań, poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę archeologiczną Pana Marcina Przybyły o przeprowadzenie warsztatów żywej archeologii doświadczalnej, dla nas, oraz grupy chętnych gimnazjalistów z lokalnej szkoły. W trakcie warsztatów wspólnie z profesjonalistami przebadamy obszar sześciu hektarów. Na zakończenie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury z Lubomi oraz Muzeum z Wodzisławia Śląskiego zorganizujemy festyn wczesnośredniowieczny, gdzie poza prezentacją wyników badań można będzie posmakować kuchni, sprawdzić się w mieczu i łuku, ulepić garnek czy wykonać krajkę.


Zebrane pieniądze przeznaczymy na:
1.  warsztaty nieinwazyjnych badań archeologicznych,
2.  badania nieinwazyjne grodziska z IX w,
3.  organizację festynu wczesnośredniowiecznego.


Chcielibyśmy:
1.  uzyskać obraz rozlokowania obiektów na terenie grodziska z IX wieku, określić ich ilość i rozmiar,
2. stworzyć wirtualny obraz w/w obiektu,
3.  przekazać i propagować wiedzę, o której nie uczy się w szkołach,
4.  odkryć fragment naszej zapomnianej przeszłości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz