wtorek, 4 listopada 2014

Gniozdowo - Podróż do epoki Wikingów i Słowian

W skansenie Gniozdowo w obwodzie smoleńskim będzie dostępny interaktywny gród dawnej Rusi. Archeologiczny skansen Gniozdowo jest największym w Rosji zabytkiem historycznym z epoki Wikingów i z okresu powstawania się państwa staroruskiego. Na jego terytorium wykryto dużą liczbę kurhanów grobów oraz gród z IX-X wieków, a także mnóstwo cennych skarbów. Właśnie poprzez tę osadę przebiegał w pradawnych czasach słynny szlak prowadzący od „Waregów do Greków”.źródło: ru.wikipedia.org

U podstaw koncepcji historycznej skansenu leży odtworzenie w Gniozdowie wieloetnicznego ośrodka handlu i rzemiosła, jakim była ta osada tysiąc lat temu. W tamtych czasach mieszkali tu przeważnie Słowianie i Skandynawowie, którzy należeli do wyższych sfer miejscowego społeczeństwa. Według wicedyrektora skansenu Gniozdowo Romana Anoszkina, autorzy projektu i jego wykonawcy będą starać się odtworzyć warunki bytu zarówno słowiańskie, jak też skandynawskie.


Podstawowe prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. Zaplanowano zbudowanie grodu z wieżami i palisadą a także domu książęcego. Ponadto plany przewidują odtworzenie placu do zawodów wojskowych i warsztatów rzemieślniczych – garncarskich, kowalskich i jubilerskich. W sumie ma to być ponad 30 różnych budowli. Przy czym wszystko zostanie zrobione na podstawie pradawnych technologii, bez żadnych pił benzynowych i gwoździ.


Słowianie i Wikingowie w skansenie Gniozdowo


Planujemy, że wszystkie zbudowane gmachy będą wykorzystywane w pełnym zakresie, - będą to pomieszczenia mieszkalne, ogrzewane w zimnej porze roku, - powiedział Roman Anoszkin. – Zgodnie z przeznaczeniem użytkowane także będą warsztaty rzemieślnicze. Planujemy pełną interaktywność, inaczej po prostu cały projekt straci sens. Naszym zadaniem jest nie tylko maksymalnie dokładne odtworzenie wyglądu osady, która istniała na tych terenach wiele stuleci temu, lecz również nadanie obiektowi funkcjonalnego charakteru.


Planowany jest udział całej infrastruktury przyszłego muzeum w programie festiwali rekonstrukcji historycznych, które już od kilku lat odbywają się na terenie skansenu archeologicznego w Gniozdowie i cieszą się wielką popularnością zarówno wśród publiczności, jak też uczestników. Oferowane są im najróżniejsze rozrywki. Miłośnicy bitew będą oglądać walki i turnieje na placu zawodów. Smakosze będą mogli skosztować dań kuchni średniowiecznej w zabytkowym zajeździe.


Projekt ekspozycji Archeologicznego Skansenu Gniozdowo

Miłośnicy wypróbowywania wszystkiego na własnej skórze będą mieli możliwość strzelania z łuku czy też treningu w rzucaniu oszczepem. Natomiast melomani przepadający za muzyką etniczną, zobaczą występy zespołów, aranżujących pradawne melodie.

Strona Archeologicznego Skansenu Gniozdowo:
Autor: Margarita Głuchowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz