Nowe odkrycia archeologów. Badali grodzisko koło Nętna Pod ziemią i pod wodą kryją się skarby z X w. i sprzed 2700 lat!
Przyczółek wczesnośredniowiecznego mostu na jeziorze Gągnowskim, który łączył
wyspę ze stałym lądem. Archeolodzy wydobywają pale,
na których osadzona była konstrukcja mostu.
(fot. Krzysztof Bednarek)
źródło: http://www.gk24.pl/
W pobliżu miejscowości Nętno w gminie Drawsko Pomorskie, na Jeziorze Gęgnowskim jest wyspa o powierzchni około dwóch hektarów. Przez ostatnie pięć tygodni prace badawcze prowadzili tu archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu.
We wczesnym średniowieczu na wyspie było grodzisko - ośrodek lokalnej władzy. Badacze natrafili również ślady kultury łużyckiej z okresu VII w. p.n.e.
- Prace prowadzone były na dziewięciu rożnych stanowiskach, a także pod wodą - powiedział nam dr Ryszard Kaźmierczak, kierownik pięcioosobowej grupy, która penetrowała wyspę. - Udało nam się zlokalizować dwa mosty łączące wyspę ze stałym lądem. Jeden pochodzi z X w., a drugi z okresu kultury łużyckiej. Mosty biegły równolegle, zaledwie kilkanaście metrów jeden od drugiego. Poza tym badaliśmy grodzisko wczesnośredniowieczne, wały i osady podgrodowe.
Archeolodzy odkopali fragmenty nadpalonego wału, ceramikę naczyniową, groty strzał i włóczni.
- To jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczo położonych grodzisk na Pojezierzu Drawskim - uważa Ryszaed Kaźmierczak.
Zakończone właśnie badania wznowione zostaną w przyszłym roku. Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą u nas badania od ponad 10 lat. Do tej pory zajmowali się wyspą i grodziskiem na jeziorze Zarańsko. Teraz zainteresowali się jez. Gęgnowskim.
Autor: Krzysztof Bednarek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz