czwartek, 20 sierpnia 2015

Gród Grzybowo: muzealnicy tworzą średniowieczną kuźnię

Kowadła, młoty, szczypce, miechy, przecinaki, nożyce – to tylko część narzędzi, których nadal brakuje do wyposażenia rekonstrukcji kuźni sprzed tysiąca lat. Jeszcze do 18 września pracownicy Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie (woj. wielkopolskie) zachęcają do wsparcia finansowego akcji.





Ukończony budynek kuźni
fot. materiały prasowe

„Zbieramy na wyposażenie kuźni w Grzybowskim Grodzie. Budowa została już niemal zakończona, jednak koszty sprzętu, dzięki któremu kuźnia mogła by być w pełni funkcjonalna, niestety przerastają nasze możliwości finansowe” – czytamy w nadesłanym apelu.
W pełni funkcjonalna kuźnia powstanie w miejscu jej odkrycia przez archeologów w czasie prac wykopaliskowych – w grodzie w Grzybowie, który jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Do dziś niewiele pozostało po konstrukcji obronnej, która była jedną z większych tego typu w okresie formowania się państwa Piastów. Założenie zajmowało ok. 5 ha. W terenie widoczne są pozostałości wału obronnego, które sięgają 9 metrów wysokości. Gród przestał funkcjonować około połowy XI wieku. Archeolodzy przebadali zaledwie kilka proc. jego powierzchni.

Kuźnia została odtworzono zgodnie z informacjami płynącymi z wykopalisk
fot. materiały prasowe

Muzealnicy postanowili skorzystać z jednego z serwisów crowdfundingowych, czyli strony działającej na zasadzie finansowania społecznościowego. Zorganizowali akcję pod hasłem „Wykuj z nami kuźnię!”. Jak poinformowali inicjatorzy przedsięwzięcia, prace nad rekonstrukcją kuźni trwają już prawie rok. Pracownicy grodu budują ją sami, pozyskując materiały z wycinki i wiatrołomów. Ściany zostały wyplecione z gałęzi wierzby i pokryte zostały gliną – wszystkie detale zgodne są zdanymi płynącymi z rezultatów prac wykopaliskowych.
„Budynek jest już praktycznie ukończony, jedyne czego brakuje, by w kuźni można było usłyszeć huk uderzających młotów... to właśnie młoty (i wiele innych narzędzi). Mamy nadzieję, że stanie się ona ciekawą atrakcją dla wszystkich odwiedzających nasz Gród" – informują inicjatorzy akcji.
Koszt wyposażenia oszacowano na ok. 15 tys. zł, 5 tys. zł muzealnicy zamierzają przeznaczyć na prezenty dla darczyńców.

Plakat


Gdy kuźnia będzie w pełni wyposażona, odbywać się w niej będą liczne zajęcia, wykłady i warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych, po których uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu wykonane przedmioty.


Autor: szz/ mrt/





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz