piątek, 18 września 2015

Zapomniane obrzędy Słowian w Karpackiej Troi

Kilka grup rekonstrukcyjnych przez kilkanaście godzin w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) przypomni jutro obrzędy i zwyczaje Słowian. Między VIII a XI w. był tam centralny gród jednego z plemion słowiańskich.




Zapomniane obrzędy Słowian w Karpackiej Troi




Przedsięwzięcie jest jedną z imprez 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa "Utracone dziedzictwo".

- Hasło tegorocznej edycji pozwoliło na zaprezentowanie dawno zapomnianych tradycji, związanych z obrzędowością i zwyczajami Słowian. Wkraczając na arenę dziejów na przełomie V i VI w . po Chrystusie lud ten zajmował znaczne terytoria Europy – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski; skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.
Zwrócił uwagę, że o systemie wierzeń Słowian wiemy z nielicznych źródeł pisanych oraz badań archeologicznych. - Archeolodzy odkrywając relikty świątyń, posążki bogów, przedmioty kultowe odtwarzają dawną obrzędowość słowiańską – zauważył.




W Karpackiej Troi grupy rekonstrukcyjne podejmą próbę inscenizacji zapomnianych obrzędów i tradycji. Zaprezentowane zostaną m.in. obrzędy związane z życiem codziennym, czyli dotyczące narodzin dziecka, zaślubin i śmierci.

Zaplanowano także święto wojowników oraz pochówek wodza słowiańskiego. Spotkanie ze Słowianami z czasów wczesnego średniowiecza zakończy Noc Kupały. - Całość dopełni śpiew, taniec i muzyka obrzędowa – dodał Gancarski.

Według niego, "uczestnicy imprezy będą mogli przekonać się, ile elementów z tradycji słowiańskiej jest obecnych w dzisiejszym świecie".

W poprzednich latach w Karpackiej Troi przypominano już m.in. życie codzienne ludności epoki kamienia, Wikingów, Rzymian, Madziarów.

Skansen w Trzcinicy powstał w 2011 r. Zlokalizowano go w miejscu, gdzie na początku lat 90. XX w. odkryto najstarsze w Polsce, ufortyfikowane osady sprzed ponad czterech tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.



Zajmuje powierzchnie 8 ha; znajduje się na niej ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem, żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei od VIII do XI stuleciu w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.


Autor: (do)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz