wtorek, 8 września 2015

Szklana ryba- to nie symbol kiczu, ale wielowiekowa tradycja?

Szklany puchar zdobiony wizerunkami niebieskich i białych ptaków oraz szklaną rybę znaleźli archeolodzy na nekropolii w Czarnówku pod Lęborkiem.


Czarnówko 2



Trudno uwierzyć, że ta szklana ryba leżała w ziemi przez 1800 lat.
Fot. Muzeum w Lęborku


Oba rzadkie i cenne zabytki znajdowały się w grobie młodej dziewczyny, która najpewniej należała do elity żyjących w tej okolicy przedstawicieli kultury wielbarskiej. Szklane wyroby były bowiem dobrami luksusowymi importowanymi z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Zdaniem archeologów ryba mogła powstać nawet w Syrii.

Grób dziewczyny archeolodzy datują na przełom II i III w. n.e. Znaleźli w nim jeszcze liczne paciory, zapinki z brązu i srebra oraz dwa naczynia gliniane.

Oba zabytki zachowały się w rewelacyjnym stanie. Ryba wygląda tak dobrze, że gdyby nie kontekst, w jakim leżała, to nikt najpewniej by nie uwierzył, że jest starożytnym zabytkiem.


czarnówko 1
Szklany puchar i ryba wkrótce po odkryciu.
Fot. Muzeum w Lęborku

O niezwykłości szklanej ryby świadczy także to, że archeolodzy nie znaleźli jak dotąd informacji o podobnym zabytku.

Nekropola w Czarnówku to jedno z najbogatszych prehistorycznych stanowisk archeologicznych na naszych ziemiach. Podczas trwających kilka lat wykopalisk archeolodzy wydobyli już 10 tys. zabytków, w tym wiele niezwykle cennych i unikatowych wyrobów. W tym roku odkryli m.in. typowy dla Egiptu fajansowy paciorek w kształcie skarabeusza. Badaniami kieruje Agnieszka Krzysiak, kustosz Muzeum w Lęborku.

Na podstawie komunikatu Muzeum w Lęborku i tekstu w trójmiejskim wydaniu Gazety Wyborczej.


Autor: Wojciech Pastuszka








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz