wtorek, 16 czerwca 2015

Woje i rzemieślnicy w Cedyni

16.06. Szczecin (PAP) - Ponad stu mężnych wojów zetrze się niebawem pod Cedynią (Zachodniopomorskie) w rekonstrukcji słynnej bitwy, która rozegrała się tam w 972 r. W najbliższy piątek rozpoczynają się Dni Cedyni.
Atak piechoty Czcibora (brata Mieszka I ) pod Cedynią
Obraz olejny
Autor: ~matej16Do Cedyni można dojechać skręcając z drogi krajowej 31 biegnącej wzdłuż Odry, później należy udać się drogą wojewódzką 124 aż do Góry Czcibora, gdzie zaplanowano historyczne inscenizacje.
W sobotę widzowie zobaczą w starciu ponad setkę wojów - zapowiada PAP Life Milena Kroczak Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. Jak dodaje, w tym roku bitwa podzielona będzie na dwie części tak, jak miało to miejsce ponad tysiąc lat temu.
Turyści będą mogli podziwiać sprawność wojów w bitwie, ale także podczas licznych potyczek i turniejów i posłuchać o słowiańskiej taktyce wojennej i uzbrojeniu. Bardziej krewkie dzieci pewnie chętnie skorzystają z zajęć dla małych wojowników, a te bardziej dociekliwe poznają warsztat pracy archeologa.
Wczesnośredniowieczne życie to nie tylko wojowanie, ale również szereg innych nie mniej ważnych zajęć. Dla widzów przygotowano pokaz dawnych instrumentów muzycznych, tańców, a także wczesnośredniowiecznej mody męskiej i damskiej. Interesująco zapowiada się także pokaz polowania ptaków drapieżnych.


Makieta grodu w Cedynii

źródło: www.lucivo.pl
Rzemieślnicy pokażą także jak wyglądała praca kowala, tkaczki, rybaka szyjącego sieci i wędzącego ryby, czy szkutnika robiącego dłubankę.
Już w piątek w zabytkowy pocysterski klasztor z przełomu XIII i XIV w. będzie można posłuchać gościł naukowców, którzy będą rozmawiali m.in. o bogatej historii tych okolic, ale również przyrodzie i budowie geologicznej.
Bitwa pod Cedynią rozegrała się 24 czerwca 972 r. Naprzeciw siebie stanęły wojska Marchii Łużyckiej i Mieszka I. Jak mówią historycy, było to poważne starcie, które po obydwu stronach zgromadziło nawet do kilku tysięcy żołnierzy. Zwycięstwo Mieszka I nad wojskiem saskim umocniło jego panowanie nad Pomorzem. (PAP Life)

Autor: res/ zig/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz