poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Spotkania z archeologią w Kazimierzu Dolnym

Tradycją już się staje, że w pierwsze majowe dni Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na "Spotkania z archeologią" do oddziału Grodzisko Żmijowiska. W tym roku będą one trwały oo 1 do 4 maja, a ich tematyka poświęcona będzie wiosennej wersji słowiańskiej kuchni.


Źródło: http://www.tubapulaw.pl/
Goście będą mogli uczestniczyć w przygotowywaniu, a nawet konsumpcji, potraw, jakie we wczesnym średniowieczu mogli mieć do dyspozycji mieszkańcy tutejszego grodu u schyłku przednówku. Spróbujemy przyrządzić m.in. polewkę z pokrzyw, bliny z mleczu i rdestu, a do popicia maślankę ze świeżymi ziołami. Nie trzeba chyba dodawać, że potrawy te przygotowywane będą w glinianych garnkach, wzorowanych na ceramice "chodlikowskiej" z VIII–X wieku, na otwartym ognisku i kuchennym piecu we wnętrzu rekonstrukcji słowiańskiej chaty. Chętni będą mogli pomóc w wiosennych pracach w doświadczalnym ogródku.
Na specjalną uwagę zasługuje piątek 2 maja, gdy ok. godz. 15.30 w oddziale Grodzisku Żmijowiska zjawią się uczestnicy Dni Otwartych Funduszy Europejskich – imprezy organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim.
W ramach prezentacji zrealizowanego w latach 2009-2011 projektu "Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego" odbędzie się "Podróż po skarbach kultury Powiatu Opolskiego". Jej uczestnicy zwiedzą Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, mające swoją siedzibę w odrestaurowanym Pałacu Kleniewskich oraz zespół parkowo-dworski i Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Karczmiskach, a następnie odbędą podróż wyremontowaną kolejką do Polanówki, skąd po zmianie środka lokomocji np. na rowery, dotrą do oddziału Grodziska Żmijowiska. Tu czekać na nich będą słowiańskie przysmaki oraz opowieści archeologów o dawnym życiu Słowian, połączone ze zwiedzaniem archeologicznego skansenu.

"Spotkania z archeologią" odbędą się w następującym czasie:
- 1 maja / czwartek / godz. 10:00–16:00
- 2 maja / piątek / godz. 13:00–19:00
- 3 maja / sobota / godz. 10:00–16:00
- 4 maja / niedziela / godz. 10:00–16:00
Zapraszamy!

Autor: Marcin Mizera


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz