wtorek, 5 kwietnia 2016

Na Pomorzu powstanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej?

Pokażmy światu wszystkie twarze Światowida! - apelują o wsparcie pomysłodawcy Muzeum Mitologii Słowiańskiej i proszą o wsparcie projektu. Niekomercyjnego, bo jego celem jest edukacja historyczno-kulturalna poprzez atrakcyjne ekspozycje, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne.

Historię Słowian można poznać m.in. w Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach
Foto:  ArchiwumPIERWSZA TAKA PLACÓWKA W KRAJU I EUROPIE

Pomysł powołania muzeum kiełkował wśród członków Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia” z Chojnic od kilku lat, ale oficjalnie został ogłoszony na początku tego roku. Ma to być pierwsza w Polsce i Europie placówka muzealna, która w sposób merytoryczny i atrakcyjny opowiadać będzie o zachowanych śladach słowiańskiej mitologii.

- Obecnie szukamy miejsca dla ulokowania muzeum, najlepiej na południu Borów Tucholskich - wyjaśnia nam Radosław Sawicki ze stowarzyszenia. - Nasze muzeum w założeniu ma być atrakcyjnym produktem turystycznym i jego obecność przekładałaby się na promocję współpracującej z nami gminy.

Muzeum ma liczyć co najmniej 300 metrów kwadratowych powierzchni. Nie będzie to placówka z gablotami i kapciami na nogach zwiedzających - zakładają pomysłodawcy - ale miejsce żywe i niepowtarzalne, które w atrakcyjny dla odbiorcy sposób przekaże wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian. W muzeum eksponowane będą nie tylko wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z wierzeniami naszych przodków. Pokazywane będą też ślady słowiańskiej mitologii, utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich.

- Nie będziemy unikali także wskazywania okruchów dawnych wierzeń, przemyconych do dzisiejszej masowej kultury - dodają pomysłodawcy. - Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza, w muzeum będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską grafik Iwana Bilibina czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról.


LICZĄ NA WSPARCIE NIE TYLKO „LAJKAMI”

Największym wyzwaniem dla autorów pomysłu Muzeum Mitologii Słowiańskiej będzie znalezienie źródeł sfinansowania projektu. Sporych nakładów finansowych będzie wymagać nie tylko remont i adaptacja pomieszczeń placówki, ale także opracowanie koncepcji merytorycznej muzeum, zakup i montaż eksponatów oraz kampania promocyjna. Na szczęście część tych działań można sfinansować z dotacji unijnych i krajowych, na które konkursy ruszą jeszcze w połowie tego roku.

- Liczymy też na wsparcie osób, którym podoba się idea naszego muzeum - dodaje Radosław Sawicki. - Znajduje ona wśród Polaków nadspodziewane poparcie, czego dowodem jest tysiąc „lajków” w ciągu tygodnia od uruchomienia strony. Można nam pomóc, przekazując na przykład swój 1 procent z podatku (nasz numer KRS to 0000213821). Mamy nadzieję, że uzbieramy z tego wkład własny do projektów konkursowych, do których będziemy aplikować.Autor: Przemysław Zieliński
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz