poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Bitwy Wikingów i Słowian. Jedyna taka impreza na świecie!

Tegoroczny XXII Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie rozpocznie się 5 sierpnia. To największa wczesnośredniowieczna impreza na świecie, w której uczestniczy od 2000 do 3000 wojów, którzy zjeżdżają z 26 krajów świata.
Gród w Wolinie
W miasteczku średniowiecznym prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, a na wodach wokół wyspy krążą dawne smocze łodzie Wikingów i bojowe Słowian. Odbywają się regaty i wożenie turystów, a w przerwach bardzo widowiskowe bieganie najsprawniejszych wojów po wystawionych za burty tarczach.

Najbardziej widowiskowe są inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów. Ogromne wrażenie robią wielkie bitwy z udziałem ponad 600 wojów jednocześnie, co przyciąga filmowców z całego świata.

Zwiedzający wioskę można przeżyć "żywą lekcję historii" i zobaczyć, jakie zawody wykonywano przed wiekami, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.Bitwa


Każdego dnia odbywają się pokazy średniowiecznych rzemiosł, w tym garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa - jubilerstwa, szewstwa - skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa i mennictwa.

Odbywają się codziennie prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów. Bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce. W wiosce są też stanowiska do strzelania z łuku i rzucania oszczepem. Stałym elementem festiwalu jest prezentacja średniowiecznych potraw połączona z degustacją przysmaków.TańceDla najmłodszych zawsze jest wyodrębniony, specjalny plac, gdzie odbywają się gry, konkursy i turnieje.

Imprezy słowiańsko - wikingowskie trwają w wiosce niemal cały rok. Od 28 do 29 maja odbywa się w niej Święto Młodej Brzozy. Słowianie obchodzili kult młodej brzozy, reprezentującej żeński pierwiastek świata.

Był poświęcony Mokoszy, władczyni płodności, deszczu, wody. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzić nasze siły witalne. Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów lub "Białej Pani" i wieszano je na brzózce. Jest to także święto młodej zieleni i przyrodotwórczych sił ziemi. Każdy chętny może śladem dawnych Słowian wypisać życzenia na korze i powiesić je na brzozie w skansenie.

24 -25 czerwca to słynna Noc Świętojańska, najkrótsza noc w roku, zwana też Nocą Kupały lub Sobótką. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian.Wojowie
źródło: www.winland.pl


Na początku lipca odbywa się Miodobranie czyli warsztaty dawnych rzemiosł. W tym ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni. A pod koniec (29 lipca - 3 sierpnia) bardzo ciekawe Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej. Obejmują różne aspekty życia codziennego.

Po festiwalu, w dniach 27 - 28 sierpnia organizowane jest Słowiańskie Święto Plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowińskich składania ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym.Rejs drakkarem


W dniach 19 - 23 września odbywają się we wiosce warsztaty w formie gry terenowej. Jest to gra "W poszukiwaniu dawnych bogów i zaginionego miasta".

Autor: Bogna Skarul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz