Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk w okolicach Supraśla znaleźli ślady wczesnośredniowiecznego grodu oraz fragmenty naczyń z X wieku.
Leśnicy mówili, że wał w okolicach wsi Talkowszczyzna usypali powstańcy w 1863 roku.
Archeolodzy zbadali to miejsce i stwierdzili, że jest to
wczesnośredniowieczne grodzisko.
Foto: ©Andrzej Zgiet
źródło: http://www.poranny.pl/
O tym, że we wsi Talkowszczyzna, 15 kilometrów od Supraśla, mogą znajdować się ślady po jakieś osadzie, archeologów poinformowali leśnicy.
- Na ziemi widoczny był wał. Leśnicy już od dawna mówili, że usypali go powstańcy w 1863 roku - opowiada Dariusz Krasnodębski, archeolog z Polskiej Akademii Nauk.
Wojewódzki konserwator zabytków w Białymstoku uznał jednak, że warto zbadać to miejsce i zlecił prace archeologom.
Dariuszowi Krasnodębskiemu i jego ekipie wystarczyło kilka dni, by udowodnić, że to jednak nie powstańcy styczniowi zbudowali tajemnicze wały. Archeolodzy natrafili bowiem na ślady grodu wczesnośredniowiecznego.
- Odsłoniliśmy piaskowy nasyp, którego szczyt wzmocniono niewielkimi kamieniami. Natomiast u podnóża były resztki spalonego płotu - mówi Dariusz Krasnodębski.
Wokół konstrukcji obronnej była także sucha fosa. I tu archeolodzy natrafili na zagadkę. Fosa nie była skończona. - Co kilka metrów były widoczne na niej dwu lub trzymetrowe groble - opowiada naukowiec.
Fot. TVP Białystok
Wskazuje to, że dawni mieszkańcy nie ukończyli budowy grodu. Niedaleko od nasypu odkryto bowiem pozostałości ziemianki. Archeolodzy sądzą, że przed wiekami była w tym miejscu osada.
- Jej mieszkańcy w momencie jakiegoś nieznanego nam zagrożenia przystąpili do sypania wałów. Miały one ochronić ich przed nadchodzącymi wrogami - mówi Dariusz Krasnodębski.
I jeszcze jedna ciekawostka. Na badanym stanowisku znaleziono fragmenty glinianych naczyń z X wieku oraz kamienny topór z jeszcze wcześniejszego okresu.
Autor: Julita Januszkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz