Do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy k. Zielonej Góry trafił kolejny skarb – to ok. 400 przedmiotów brązowych o łącznej wadze 14 kg, datowanych wstępnie na koniec epoki brązu, tj. na lata 900 – 700 p.n.e.
Fot. Dariusz Chajewski
źródło: http://www.gazetalubuska.pl/
Jak wyjaśniła Julia Orlicka-Jasnoch z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, skarb w rozumieniu archeologicznym, to nie zawsze garnek z monetami. Tym razem jest to depozyt brązowy, pochodzący z czasów panowania kultury łużyckiej.
Do jego odkrycia doszło pod koniec listopada br. w na terenie gminy Babimost, w pobliżu Nowego Kramska. Przedmioty brązowe zostały prawdopodobnie wyorane i wraz z fragmentami naczynia leżały na powierzchni. Ten rejon jest znany z licznych znalezisk tego typu i dość bogatego osadnictwa.
„Biorąc pod uwagę, że przedmioty z brązu były w naczyniu, mamy do czynienia z działaniem jak najbardziej celowym. Jest to kolejny tzw. skarb metalurga. W jego inwentarzu znalazło się wyposażenie całego warsztatu brązowniczego: formy odlewnicze, gotowe wytwory, a także złom brązowy, odpadki produkcyjne. Właściciel warsztatu zajmował się głównie produkcją siekierek i sierpów, być może także grotów oszczepów” - powiedziała PAP Orlicka-Jasnoch.
Fot. Dariusz Chajewski
źródło: http://www.gazetalubuska.pl/
Według specjalistów najciekawszymi przedmiotami w zbiorze są dwie brązowe formy odlewnicze, jedna do produkcji siekierek, druga do produkcji sierpów. Wykonane z tego stopu metali formy odlewnicze są wielką rzadkością w naszym kraju. Dotychczas z całego terenu Polski znanych jest zaledwie około 10 tego typu obiektów, nie licząc tych znalezionych ostatnio. Trzy z nich znajdują się w kolekcji muzeum ze Świdnicy.
Obecnie trwa wstępny etap inwentaryzacji najnowszego znaleziska i oczekiwanie na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie własności. W przypadku pozytywnej opinii Konserwatora konieczne będzie pozyskanie pieniędzy na konserwację i analizy specjalistyczne.
Fot. Dariusz Chajewski
źródło: http://www.gazetalubuska.pl/
„Dopiero wówczas będzie można przystąpić do merytorycznego opracowania, które - miejmy nadzieję - wniesie wiele nowego do naszej wiedzy o starożytnej metalurgii i uściśli datowanie skarbu z Nowego Kramska” - dodała Orlicka-Jasnoch.
Po zakończeniu procesu badawczego skarb z Nowego Kramska dołączy do licznych eksponatów prezentowanych w świdnickiej placówce obrazujących rozwój i kulturę dawnych mieszkańców tych ziem.
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy jest placówką kultury podległą samorządowi miasta Zielona Góra.
Autor: mmd/ mhr/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz