czwartek, 17 marca 2016

Starożytna osada produkcyjna odkryta w Mierzynie

Osadę, w której dwa i pół tysiąca lat temu wytwarzano różne wyroby potrzebne ówczesnym mieszkańcom do życia odkryto w Mierzynie koło Szczecina.




Znaleziska dokonano podczas budowy magazynu w Mierzynie.
Fot. Grzegorz Gibas

Znaleziska dokonano podczas budowy magazynu. Odkopano między innymi części pieców z drewna obłożonego gliną. Na razie nie wiadomo do czego służyły. Mają to wyjaśnić dalsze badania archeologiczne. Badacze udokumentowali prawie 50 różnego rodzaju miejsc, gdzie prowadzono produkcję.


- Są to przede wszystkim piece, które służyły do produkcji. Nie wiem jednak, czego konkretnie. Będziemy próbowali to ustalić. Znaleźliśmy też mnóstwo ceramiki różnego typu. Natrafiliśmy też na motykę z poroża czy kamienie szlifierskie - mówi archeolog Anna Kowalska z Muzeum Narodowego w Szczecinie.


Osadę datuje się wstępnie na VIII-IV wiek przed naszą erą. Potwierdza to, że Mierzyn jest rajem dla archeologów.


- Tu było znalezionych tysiące różnych naczyń, które trzeba umyć i posklejać oraz poddać dokładnym analizom archeologicznym, które pozwolą na dokładne określenie chronologii i wgląd w to, co tutaj się działo - mówi Kowalska.


Zbiory są opracowywane. Do Muzeum Narodowego przewieziono kilkadziesiąt kartonów odnalezionych zabytków archeologicznych.


Autor: Grzegorz Gibas







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz