poniedziałek, 26 października 2015

O zmorach i nocnicach

Słowo zmora wywodzi się najprawdopodobniej od „morzyć” lub „zmarły”. Zamiennie na różnych terytoriach używano takich określeń jak „mora”, „mara”, „mura”, „morawa”, „morzysko”, „gniotek”, „nocnica”, „siodełko”, „siodlisko”, „siodło”, „wieczornica” ale też „biża”, „ciat”, „dusioł”, „dusznica”, „gmocek”, „koga”, „koszmar”, „mac”, „maceli”, na Rusi „marucha”, „kikimora”.[1]



piątek, 16 października 2015

Ziołolecznictwo - medycyna naturalna Słowian: Bagno zwyczajne, Barszcz zwyczajny, Barwinek pospolity

Wśród Słowian praktykowano zielarstwo. Zielarze i zielarki byli skutecznie tępieni przez duchowieństwo chcące mieć monopol nie tylko na rządzenie duszami, ale również na uzdrawianie. Później przyszły czasy chciwej medycyny, która do dziś przede wszystkim służy w głównej mierze farmaceutom i lekarzom, a nie pacjentom. Na szczęście wiedza na temat ziół i ich dobroczynnych właściwościach przetrwała w mądrości ludowej…



„Szwedzkie Góry” bez tajemnic

Do połowy września były enigmatycznymi pagórkami owianymi różnymi, niekoniecznie zgodnymi z prawdą, legendami. Teraz, dzięki inicjatywie pracowników galerii etnograficznej Willa Radogoszcz sztuczne wzgórza wokół miejscowości Chlebnia (koło Grodziska Mazowieckiego) ponownie „przemówiły”.


wtorek, 13 października 2015

O słowiańskim demonie Porońcu

Poroniec to w wierzeniach słowiańskich złośliwy i wrogi ludziom demon wywodzący się z duszy poronionego dziecka lub spędzonego płodu[1].


Krakowscy archeolodzy odkryli małopolską Troję [video]

Najstarszy przykład kamiennego muru w dziejach budownictwa na ziemiach polskich, o ponad dwa i pół tysiąca lat starszy od zabytków architektury romańskiej, odkryli krakowscy archeolodzy na Górze Zyndrama w Maszkowicach.



środa, 7 października 2015

Amator znalazł unikatowy miecz Bałtów

Miłośnik historii znalazł w okolicach Jerzwałdu i przekazał do muzeum zabytkowy miecz, pochodzący prawdopodobnie z IV wieku. Według archeologów może to być - unikatowy na ziemiach dawnych Bałtów - miecz typu spatha z późnego okresu wpływów rzymskich.




wtorek, 6 października 2015

Archeolodzy: Kurhan w Sopocie pochodzi z I-II wieku n.e.

Archeolodzy zakończyli pierwszy etap prac odkrywkowych na jednym z dwóch kurhanów zlokalizowanych w lesie w Sopocie. Ustalono wstępnie, że obiekt pochodzi z I-II wieku n.e. Badanie kurhanu będzie kontynuowane latem 2016 r.



poniedziałek, 5 października 2015

Burzliwe dzieje polskich insygniów królewskich

Polska jest jednym z niewielu europejskich państw, które nie posiadają oryginalnych regaliów. 4 października 1795 Prusacy zrabowali ze skarbca na Wawelu regalia, które zostały przetopione na monety w 1811 roku.



sobota, 3 października 2015

Rodzimowiercy na swoim - wesprzyj projekt!

W powojennej Polsce powstanie pierwsza rzeczywiście publiczna, ogólnodostępna świątynia Świętowita? Wyznawcy słowiańskich bóstw wystartowali z projektem, którego celem jest zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe.

W Sopocie odkryto kurhan z I-II wieku n.e.

Archeolodzy zakończyli pierwszy etap prac odkrywkowych na jednym z dwóch kurhanów zlokalizowanych w lesie w Sopocie. Ustalono wstępnie, że obiekt pochodzi z I-II wieku n.e. Badanie kurhanu będzie kontynuowane latem 2016 r.