środa, 22 kwietnia 2015

wtorek, 21 kwietnia 2015

Niezwykła historia szyszaka z Giecza

Wydobyty z bagna - torfowisk dawnego jeziora przylegającego od wschodu do grodu w Gieczu, stał się symbolem dawnej potęgi Polski, której od kilku dziesięcioleci przyszło być pod zaborami. Po odkryciu trafił na wystawowe salony, a następnie na głowy... pierwszych Piastów


poniedziałek, 20 kwietnia 2015

piątek, 17 kwietnia 2015

Wczesnośredniowieczna osada słowiańska na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Ponad 500 pokazów, wycieczek, wykładów i warsztatów z różnych dziedzin nauki i sztuki zaplanowano w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, organizowanego przez wyższe uczelnie i instytucje naukowe w Łodzi od 20 do 27 kwietnia. Będzie również rekonstrukcja osady słowiańskiej.



poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kolejna szansa na obejrzenie filmu o początkach Piastów

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają w domu TVP Historia. Film „Ukryte gniazdo dynastii”, prezentujący hipotezy dotyczące pochodzenia Piastów, wyemituje 15 kwietnia o godz. 23:45 TVP 1.


Kalisz 3
Scena z filmu „Ukryte gniazdo dynastii”

Film w reżyserii Zdzisława Cozaca prezentuje dociekania naukowców, mające na celu ustalenie prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy faktycznie jest nim Gniezno? A może raczej nieistniejący już gród Kalisz-Zawodzie? Archeolodzy, dendrochronolodzy i historycy przedstawiają argumenty za i przeciw obu tym koncepcjom.


Kalisz 5
Scena z filmu „Ukryte gniazdo dynastii”


Szczególnie dużo uwagi autorzy filmu poświęcili właśnie wczesnośredniowiecznym śladom z Kalisza. Leży on co prawda poza poza centrum Wielkopolski, ale jest jednym z nielicznych grodów, których Piastowie nie zniszczyli podczas podboju całego regionu. Archeolodzy odnaleźli tam cmentarzysko z kamiennym kurhanem – pozostałość pogańskiego miejsca pochówku członków elit plemiennych z VII-VIII wieku.

Ustalili też kolejne fazy budowy i rozbudowy wzniesionej w drugiej połowie IX w. kolistej warowni na wyspie w ramionach rzeki Prosny, rozbudowywanej na przełomie X/XI wieku, a także ślady po drewnianym kościele z początków XI w. i domu możnego władającego grodem, w którym odkryto parę strzemion, ostrogę zdobioną złotem i srebrem oraz ołowianą pieczęć od dokumentu księcia ruskiego Izasława.


Kalisz
Scena z filmu „Ukryte gniazdo dynastii”


W okolicy grodziska znaleziono też liczne pozostałości osad przygrodowych, z warsztatami rzemieślniczymi, targiem i karczmą, co wskazuje na koncentrację ludności niespotykaną poza rejonem poznańsko-gnieźnieńskim. 

W dodatku jeszcze dziś w promieniu zaledwie 30 km od Kalisza można dostrzec z lotu ptaka ślady aż 24 grodów, co może sugerować sieć strażnic zbudowanych przez Piastów dla ochrony najważniejszego w tej części Wielkopolski ośrodka administracji swego państwa.


Autor: Wojciech Pastuszka





czwartek, 9 kwietnia 2015

Laser potwierdza legendę o zamczysku. Będą badania archeologiczne

Przez lata wśród mieszkańców Śladkowa Małego (świętokrzyskie) krążyła legenda o zamczysku zniszczonym podczas najazdów tatarskich. Teraz, dzięki nowoczesnym technikom badawczym, zaczyna ona przybierać bardzo realne kształty. - Miejsce z pewnością warte jest kolejnych badań - mówią archeolodzy.



Gród w Grzybowie o turystyce na Szlaku Piastowskim

Gród w Grzybowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Grzybowskie wykłady o historii. 12 kwietnia będzie mowa o turystyce.


środa, 8 kwietnia 2015

Białki, wojowie i wiedźmy. Tradycyjne Święto Rękawki

Tego dnia na Kopcu Krakusa można było spotkać strzygi i topielice. Wiedźma z kurzą łapką na szyi warzyła leczniczy napar. Między warsztatem garncarza i powroźnika biegał psogłów z wąpierzem, brodaty bajarz opowiadał dzieciom stare słowiańskie baśnie, a rycerze szykowali się do bitwy. W Krakowie miało miejsce Tradycyjne Święto Rękawki.

Średniowieczni wojowie na festiwalu Rękawki w Krakowie /Justyna Tomaszewska /INTERIA.PL

Lubomia: Chcą odtworzyć pradawny gród. Ruszają z pracami

Pomóc w odtworzeniu grodu może każdy. Wystarczy przyjść i zaangażować się w uprzątnięcie terenu, na którym archeolodzy będą prowadzić badania.


poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Wielkanocne tradycje - nie tylko na Kujawach, Krajnie, Kaszubach, ziemi chełmińskiej i Kociewiu

- We współczesnych obchodach świątecznych splatają się dwa rodzaje sensów: chrześcijańskie i przedchrześcijańskie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele znanych nam dziś symboli i atrybutów świątecznych (np. jajko, zielona gałązka brzozowa lub wierzbowa) to schrystianizowane relikty dawnych wierzeń, które obecnie interpretuje się zgodnie z duchem chrześcijaństwa - wyjaśnia Agnieszka Kostrzewa z Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu.



sobota, 4 kwietnia 2015

Konkurs na komiks o grodzie wczesnośredniowiecznym

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oddział Grodzisko Sopot ogłasza konkurs na krótką formę komiksową. Temat prac to swobodna interpretacja zagadnienia "gród wczesnośredniowieczny".




Co świętujemy w „lany poniedziałek”?

Nie jeden zastanawiał się, co wspólnego z świętami Wielkiej nocy ma "lany poniedziałek". Z jakim wydarzeniem związanym z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa ma związek właśnie to święto?

Wielkanoc