piątek, 27 lutego 2015

Jak pisali nasi praprzodkowie

Istnieje utarte przeświadczenie, że dawni Słowianie poznali pismo dopiero w postaci łaciny i cyrylicy wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Są jednak, a z biegiem czasu pojawiają się kolejne, dowody temu przeczące. Wynika z nich, że Słowianie, a wśród nich pra-Polacy, posługiwali się innymi pisemnymi formami wyrazu znacznie wcześniej, jak również po wprowadzeniu łaciny i cyrylicy.


czwartek, 26 lutego 2015

Percival - Slava! Pieśni Słowian Wschodnich

„Slava! Pieśni Słowian Wschodnich” to druga część trylogii słowiańskiej tworzonej przez Percival. Zespół o dwóch twarzach, który w wersji z prądem nazywa się Percival Schuttenbach od lat słynie z rozpowszechniania kultury słowiańskiej. Tym razem wzięli na warsztat muzyczną prahistorię Rosjan, Białorusinów, Ukraińców i Łemków. Druga część „Slavy!” zawiera piosenki wybrane z bogatego dziedzictwa tych ludów, ale jak autorzy piszą we wkładce, są to ich własne, czasem dość dalekie od oryginałów interpretacje.


środa, 25 lutego 2015

Czy Piastowie byli z Polski? – dokumentalny hit w TVP Historia

Czy założyciele Polski – Piastowie byli z Gniezna czy z Kalisza? A może z Moraw, albo z Rusi lub Skandynawii? Każda z tych koncepcji jest niewykluczona, a pasjonujące historyczne śledztwo w tej sprawie można będzie obejrzeć już w sobotę 7 marca, o godz. 19:40 w filmie dokumentalnym „Ukryte gniazdo dynastii” w TVP Historia.


Popularnonaukowa publikacja o handlu w średniowiecznej Polsce

Targi, jarmarki i odpusty parafialne były najważniejszymi wydarzeniami w życiu lokalnych społeczności średniowiecznej Europy. O ich początkach, a także o tym, co wspólnego z handlem mieli wikingowie można m.in. przeczytać w najnowszej książce, która jest zapisem wykładów wygłoszonych w czasie X Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w 2014 r.


wtorek, 24 lutego 2015

Nowy cykl wykładów popularnonaukowych w Biskupinie

Czy znasz dzieje jednego z największych i najbardziej znanych Rezerwatów Archeologicznych w Europie? Czy wiesz, co dokładnie znaleziono na jego terenie? A może zastanawiałeś się kiedyś, co stało się z drewnianymi konstrukcjami, z których zbudowany był słynny gród biskupiński? – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza w sobotę 28 lutego na spotkanie zatytułowane „Tajemnice Biskupina”.

wtorek, 17 lutego 2015

poniedziałek, 9 lutego 2015