poniedziałek, 29 grudnia 2014

Bóg się rodzi, czyli najpiękniejsze święta w kulturze ojców

Czyż są piękniejsze święta, od świąt Bożego Narodzenia? Święta przepojone miłością, zgodą jakimś magicznym czarem. Święta, które przypominają nam dzieciństwo, ciepło uśmiechniętych rodziców, magię wieczoru wigilijnego.


poniedziałek, 22 grudnia 2014

Szczodrych Godów!


Etnografia Lubelszczyzny – cykl roczny w życiu wsi – grudzień

Oto kolejny odcinek z cyklu Etnograficzne Źródła Słowiańszczyny.


Nazwa miesiąca pochodzi prawdopodobnie od słowa gruda, gdyż w tym czasie zwykle zalegają już grudy śniegu. Grudzień w cyklu kalendarzowym zamyka pewien okres i otwiera nowy – to czas obchodzenia podwójnych narodzin – najpierw Jezusa, a następnie Nowego Roku. Okres świąt Bożego Narodzenia jest bardzo bogaty w symbolikę, wierzenia, zwyczaje i obrzędy. To czas magiczny, święty, z którym łączy się bezpośrednio czas przesilenia zimowego – co było bardzo ważne dla dawnych Słowian, którzy przed chrystianizacją obchodzili w tym czasie własne, trwające nawet do dwóch tygodni święta.



Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza

Wspaniałe zabytki sprzed ponad 2500 lat, które znaleziono kilka lat temu na wyjątkowym cmentarzysku pod Wrocławiem, będzie można przez najbliższe tygodnie podziwiać w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.

Wykopaliska w Domasławie

Szczecińscy archeolodzy odkryli budowle megalityczne

Tajemnicze konstrukcje megalityczne, wzniesione kilka tysięcy lat temu z wielkich bloków kamiennych, znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej (woj. zachodniopomorskie) naukowcy z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego (USz).
Dotychczas naukowcy nie zdawali sobie sprawy z obecności tego typu konstrukcji w tym rejonie.

niedziela, 21 grudnia 2014

Gody - Szczodry Wieczór - opis obrzędu

Witam Was w tym Świętym Borze!

Witamy Cię Świętoborze!
Oto dokonało się kolejne Koło Swaroże, dokonał się rok, przeminęły cztery jego pory i znów stoimy tu, u progu nowego cyklu. Nastały Gody - Szczodry Wieczór. Dziś żerzymy narodziny Bożica, Młodego Słońca Niezwyciężonego, Swaroga, który tego dnia najkrócej panuje, by po tej nocy odrodzić się i dać nową nadzieję i zapowiedź swej chwały. Nadchodzi zima, dzieciństwo Słońca, które będzie wzrastać z dnia na dzień, by w końcu pokonać ciemność u szczytu swej potęgi. Dla naszych Ojców był to czas odpoczynku i korzystania z plonów całego roku, radowali się więc oni tym szczodrym wieczorem.

piątek, 19 grudnia 2014

OSMZA: Wspólny projekt dobiegł końca

Przez ostatnie miesiące głogowski Ośrodek Studyjno – Magazynowy Zabytków Archeologicznych, realizował wspólny projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zajmował się zabytkami pochodzącymi z Lubiąża. Jak potwierdzają przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa – zabytki trafiły w dobre ręce.


26-10-2014 Zdjęcie: OSMZA zabytki

czwartek, 18 grudnia 2014

Zanim powstał Lublin

Zanim nastąpi wielki dzień i wszyscy będą świętować 700 lat od nadania praw miejskich Lublinowi przed nami szereg wydarzeń kulturalnych, wystaw historycznych i konferencji naukowych. Historycy i archeologowie UMCS przyglądają się co było na naszym terytorium zanim powstał Lublin wspominając badacza tych ziem prof. Aleksandra Gardawskiego.


środa, 17 grudnia 2014

Skarb z późnej epoki brązu znaleziony na polu k. Chojnic

28 przedmiotów pochodzących z późnej epoki brązu znalazł rolnik w czasie prac polowych niedaleko Chojnic (Pomorskie). Artefakty trafiły do muzeum. Rolnik - znalazca może liczyć na nagrodę.


Legendarne początki Polski w Grzybowie

Czy, a jeśli tak to gdzie, zjadły Popiela myszy? Czy pierwszy historyczny książę z dynastii Piastów był ślepy, a jego przodek był biednym wieśniakiem? Początki dynastii Piastów są wciąż pełne niedomówień i domysłów. Aktualny stan wiedzy w średniowiecznym klimacie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie będzie można poznać 20 grudnia.

wtorek, 16 grudnia 2014

Kopiec Krakusa został wyremontowany

Zakończył się kolejny etap rewitalizacji jednego z dwóch najstarszych krakowskich kopców - kopca Krakusa, znajdującego się na wzniesieniu Krzemionek. W ramach tegorocznych robót uporządkowano i zabezpieczono przed degradacją otoczenie tego zabytku.


wtorek, 9 grudnia 2014

Artur Szrejter – „Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” – recenzja

Chyba każdy słyszał o druzgocącym, niemal legendarnym zwycięstwie księcia Mieszka pod Cedynią czy wojnach Chrobrego z Niemcami. Czy ktoś, oprócz specjalistów, pamięta jednak o tym, że poza Niemcami i Duńczykami istniał jeszcze jeden znaczący sąsiad Polski na zachodzie?


Lublin: Georadar poszuka śladów grodu na Kalinowszczyźnie

Archeolodzy lubelscy planują prześwietlić wzgórze na Kalinowszczyźnie, na którym jest kirkut. Chcą znaleźć ślady grodu sprzed wieków.


piątek, 5 grudnia 2014

Częstochowa. Cmentarzysko sprzed 2,5 tys. lat w nowym świetle. Całkiem nowe atrakcje.

W częstochowskim rezerwacie archeologicznym, w którym znajduje się odnalezione niemal 50 lat temu cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej, wprowadzono sporo zmian uatrakcyjniających ekspozycję. W szczególności nowe udogodnienia spodobają się niewidomym i słabowidzącym, a także najmłodszemu pokoleniu.